Shu maqsadda Markaziy saylov komissiyasi tomonidan imzo varaqalari to‘g‘ri to‘ldirilganini tekshiruvchi Ekspert guruhlari tuzildi.
Ekspert guruhi tarkibiga ichki ishlar, adliya organlarining kriminalist, xatshunos ekspert-mutaxassislari, shuningdek, oliy ta’lim muassasalari, fuqarolik jamiyati institutlari vakillari, mahalla fuqarolar yig‘inlarining raislari jalb etildi. Imzo varaqalarini tekshirishda siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari ishtirok etmoqda.
Qayd etish joiz, Ekspert guruhlari tomonidan tyekshirish uchun saylovchilarning har bir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodni qo‘llab-quvvatlab berilgan imzolari bir xil miqdorda, har bir ma’muriy-hududiy tuzilmadan, ya’ni Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahridan teng nisbatda tanlab olinadi.
Agar Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tanlab olingan imzo varaqalarining chorak qismidan ko‘prog‘ini tekshirish natijasida imzo varaqalari qonun buzilgan holda tuzilganligi aniqlansa, mazkur imzo varaqalari siyosiy partiyaning vakolatli vakiliga qaytariladi va unga kamchiliklarni bartaraf etish uchun ikki kunlik muddat beriladi.
Agar qo‘llab-quvvatlovchi shaxslarning (saylovchilarning) imzolari soni belgilangan eng kam miqdordan yana oz bo‘lib chiqsa, mazkur imzo varaqalari to‘lig‘icha haqiqiy emas deb topiladi. Mazkur holda Markaziy saylov komissiyasi siyosiy partiyaga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodni ro‘yxatga olishni rad etadi.
Agarda Siyosiy partiya taqdim etgan hujjatlar, shu jumladan saylovchilarning O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodni qo‘llab-quvvatlab berilgan imzolari Saylov kodeksi talablariga mos kelsa, Markaziy saylov komissiyasi navbatdagi yig‘ilishlaridan Siyosiy partiyalar tomonidan ko‘rsatilgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodni ro‘yxatga olish masalasini ko‘rib chiqadi.

В этих целях Центральной избирательной комиссией создана Экспертная группа по проверке правильности составления подписных листов.
В состав Экспертной группы привлечены специалисты органов внутренних дел, органов юстиции, а также представители высших учебных заведений, институтов гражданского общества и председатели махаллинских сходов граждан. При проверке подписных листов участвуют уполномоченные представители политических партий.
Стоит отметить, что Экспертной группой для проверки отбирается одинаковое количество подписей избирателей, собранных в поддержку кандидата в Президенты Республики Узбекистан, путем выборки в равном соотношении от каждого административно-территориального образования, т.е. Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
В случае, если при выборочной проверке Центральной избирательной комиссией более четверти подписных листов будет выявлено, что подписные листы были составлены с нарушениями закона, данные подписные листы возвращаются уполномоченному представителю политической партии, и ему предоставляется двухдневный срок для восполнения пробелов.
Если количество подписей поддерживающих лиц (избирателей) вновь окажется меньше установленного минимального числа, данные подписные листы признаются недействительными полностью. В данном случае Центральная избирательная комиссия отказывает политической партии в регистрации кандидата в Президенты Республики Узбекистан.]
Если представленные политической партией документы, в том числе подписи избирателей в поддержку кандидата в Президенты Республики Узбекистан, соответствуют требованиям Избирательного кодекса, Центральная избирательная комиссия рассмотрит регистрацию кандидата в Президенты Республики Узбекистан, выдвинутого политическими партиями на своих очередных заседаниях.